I Starzejące się społeczeństwo

Nie od dziś wiadomym jest, że nasze Polskie/Europejskie społeczeństwo się starzeje. Jest coraz więcej ludzi w sędziwym wieku, którzy albo są schorowani, albo sprawni fizycznie, ale Ci z kolei czują się odrzuceni, niezauważani, niepotrzebni, omijani przez zaganianych życiem młodych. Brakuje im dotyku, obecności innych ludzi i lekarstw, które na stałe uwolniły by ich z przemęczonego ciała. Są często porzuceni i zmęczeni takim życiem. Ich zmęczenie nie przyniesie im w zamian sukcesu, wyższego stanowiska, czy jakiejkolwiek satysfakcji, na którą może liczyć osoba młoda. Zmęczenie życiem, chorobami i samotnością to inny rodzaj zmęczenia, którego my młodzi nie zrozumiemy w pełni, dopóki nas to nie dotknie. I tak oto, proponuję otwarcie się na te osoby poprzez mojego bloga. Chciałabym skorzystać z możliwości jakie daje Internet, aby o tych ludziach przypomnieć, bo oni często sami tego za siebie zrobić nie mogą.

Hmmm, ale cóż to by było gdybyśmy skupiali się tylko na czarnych barwach. W dalszej części opisuję co można z tym zrobić. Zarówno osoba bardzo zajęta jak i osoba znudzona może tu sporo zdziałać. To kwestia priorytetów i tego na czym nam zależy.

II Jakie są potrzeby starszych ludzi?

1. Zakupy – problem z poruszaniem się po mieście ( zawroty głowy, niesprawne kończyny)
2. Rozmowa – wysłuchiwanie monologów o ich przeszłości
3. Tracenie czasu razem – opowiadanie im czegoś ciekawego o świecie o swoim życiu. Jest to ten typ tracenia Twojego czasu, który jest pożyteczny dla innych
4. Gotowanie – nie chce im się, nie mają motywacji do gotowania dla jednej osoby, nie chcą gotować z poczucia samotności. Nie mają po co żyć. Lub po prostu nie mogą bo są chorzy, niedowidzący, zapominają wyłączać palników.
5. Jeśli są sprawni, uwielbiają wspólne spacery i wyprawy do sklepu lub urzędu.
6. Potrzebują Twoich oczu, żebyś przeczytał/a skład szamponu do włosów którym chcieli sobie umyć głowę, a po Twoim przeczytaniu okazało się, że jest to balsam do ciała i od tygodnia mają kiepskie oklapnięte włosy.
7. Potrzebują żebyś zabrał ich na wizytę do lekarza.
8. Sprzątanie
9. Wspólne czytanie książek

POTRZEBY O WIELE BARDZIEJ WYMAGAJĄCE – nimi powinna zająć się najbliższa rodzina naszego podopiecznego, jednak jeśli jesteś na to gotowy/a możesz oczywiście pomagać również w ten sposób, jednak nikt nie może Cię do tego przymuszać, ani tego od Ciebie oczekiwać.
10. Zmiana pampersów
11. Mycie
12. Znoszenie kaprysów osoby starszej

III Gdzie znajdę seniora którym mogę się opiekować?

Jest to w pierwszej kolejności Twoja babcia, dziadek następnie być może rodzice, rodzina. Potem dalsza rodzina, kuzynostwo, ciocie wujkowie, znajomi rodziny. Co ważne! Sąsiedzi, który potrzebują kontaktu z kimś kto jest blisko, a nie mieszka w innym mieście lub na drugim końcu kraju. Potrzebujących jest całe mnóstwo! Chciałabym dotrzeć do nich wszystkich, albo przynajmniej wszystkich z mojego miasta, ale jest to niemożliwe, dlatego założyłam bloga, żeby znaleźć ludzi, którzy pomogą osobom starszym, zmęczonym życiem, a przede wszystkim cierpiącym.

Doskonałym postanowieniem noworocznym i nie tylko, może być znalezienie TYLKO jednej osoby i bycie wiernym w jej odwiedzaniu. Pamiętaj, że ta osoba będzie na Ciebie czekać. Niech to będzie nawet raz na pół roku albo raz na miesiąc na dobry początek. Później możesz zwiększyć częstotliwość do 1 raz na 2 tygodnie lub 1 raz na tydzień. Będziesz mógł też zwiększyć liczbę osób którym będziesz chciał pomóc.

Łatwo jest o tym pisać o wiele trudniej wykonać, dlatego do dzieła! Rusz się z przed ekranu i szukaj potrzebujących, a na pewno nie będziesz się nudzić. Zacznij od wytypowania osoby.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *